T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
GAZİANTEP HAVALİMANI

​​​​​​

Seyrüsefer Hizmetleri


Seyrüsefer Hizmetleri


Hava trafik kontrolörleri pilotlara uçuş yüksekliği, uçuş hızı ve uçuşta takip edilecek güzergâh konularında talimatlar vererek, uçuşların güvenli ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlarlar. Bu hizmeti sağlayan kontrolörler saha kontrol, yaklaşma kontrol ve meydan kontrol olmak üzere üç sektörde görev alırlar.

Yaklaşma kontrol hizmeti veren kontrolörler, iniş için yaklaşan ve kalkış gerçekleştirmiş uçakların birbirinden ayrılması, iniş için gelen uçakların sıralanarak güvenli bir şekilde meydan civarına getirilmelerinden sorumludurlar. Yoğun havalimanlarında uçakların havalimanı çevresinde oluşturulmuş bekleme paternlerine alınıp, trafik geliş sırasına göre iniş için yaklaştırılma hizmetinde bu kontrolörler görev alırlar.

Meydan kontrol hizmetini sağlayan hava trafik kontrolörleri;  uçakların güvenli bir şekilde inişlerinin gerçekleştirilmesinden ve bu inişleri müteakip,  uçakların park yerlerine alınmaları safhalarında da hizmet verirler. Çok yoğun havalimanlarında bu hizmeti veren kontrolörler yer kontrol ve kule kontrol şeklinde iki ayrı alt sektöre ayrılarak bu hizmeti sağlarlar. Aynı zamanda pist içerisinde, terminal park alanlarında hareket halindeki tüm araçların kontrol altında hareket etmelerinden meydan hava trafik kontrolörleri sorumludur.

Hali hazırda Gaziantep Havalimanında,  yaklaşma ve meydan hava trafik kontrol hizmeti olmak üzere iki çeşit hava trafik kontrol hizmet verilmektedir. Yaklaşma kontrol hizmetini radarsız yani manüel olarak verilmekte olup, günden güne artan trafik nedeniyle kontrolörlerin sayısı da artmaktadır. 2010 yılında Gaziantep Havalimanını kullanarak uçuş gerçekleştiren yolcu sayısı yaklaşık bir milyon olduğu gerçeğinden hareketle, trafik sayısındaki artış, Gaziantep Havalimanı için yeni yeni projelerin hayata geçirilmesi konusunda beklentilerin oluşmasını sağlamıştır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü